Jei sodinate, auginate, laukiate derliaus ar mėgaujatės žydėjimu, Jums neabejotinai labai svarbu, kad augalai tiek po atviru dangumi, tiek šiltnamyje, namuose ar balkone būtų aprūpinti derlingu dirvožemiu ir laiku palepinti vandeniu bei vertingomis medžiagomis. Kaip tai užtikrinti? Vermikulitas yra visiškai švarus bei ekologiškas mineralas, todėl jis – vienas natūraliausių būdų dirvožemiui suteikti purumo, reikiamos drėgmės bei jį pamaitinti.
Vermikulitu yra vadinamas žemės gelmėse susidarantis mineralas, kuris apdorojamas tam tikroje temperatūroje virsta biria ir puria medžiaga. Kalbant apie vermikulito savybes, tai tikslinga paminėti, jog jis netirpsta vandenyje, tad naudojamas dirvožemiui gerinti, išlieka ilgai ir dovanoja savo gerąsias savybes. Vermikulitas pasižymi aukštu vandens įgeriamumu – net 400–530 proc.
Taip pat šis mineralas atsparus puviniams, mikroorganizmams, pelėsiui, jo nemėgsta vabzdžiai bei graužikai. Dėl minėtų savybių vermikulitas plačiai naudojamas statybų sektoriuje, pramonėje, ypač vertinamas yra ekologijos šalininkų, žemės ūkyje.
Kaip vermikulitas iš žaliavos virsta naudingu produktų Jūsų dirvožemiui?
Pirmiausia žaliava yra iškasama, tada smulkinama, vėliau laukia plovimo etapas, rūšiavimas. Galiausiai atrinkta žaliava džiovinama, taip pat filtruojama. Kol mineralas yra neperdirbtas, vizualiai jis atrodo tarsi iš dribsnių sluoksniuotas sudarytas gabalėlis, kiti gi lygina jį su mažytėmis armonikėlėmis. Tačiau veikiamas labai aukštos temperatūros – paprastai ji būna didesnė kaip 800 laipsnių – vermikulitas plečiasi ir įgauna granulių pavidalą. Pastarosios išsiskiria dydžiu ir mažu tankiu. Aukštoje temperatūroje išpūstas vermikulitas tampa atsparus ugniai, itin aukštoms temperatūroms.
Kuo išsiskiria vermikulitas?
Išpūsto vermikulito savybės skiriasi nuo pradinės žaliavos.
- Išpūstoms granulėms būdingos puikios šiluminės ypatybės, taip pat vandens absorbavimo, oro talpumo.
- Jis visiškai sterilus.
- Vermikulitas savyje neturi bakterijų.
- Jame nėra sėklų, todėl drauge su vermikulitu į dirvą nepateks ir nepageidaujami augalai.
- Sudėtyje nėra metalų, kurie būtų žalingi augalams ar aplinkai.
- Vermikulitas labai lengvas – tai pasiteisina ne tik naudojant dirvai gerinti, tačiau ir transportuojant, sandėliuojant.
- Pelnytai akcentuojamos vermikulito vandens išlaikymo galimybės.
- Vermikulitas yra bekvapis, jis nedirgina odos, akių, todėl naudoti yra saugus, nekenkia esant sąlyčiui su oda.
Kokiam dirvožemiui vermikulitas tinka?
Vermikulitas unikalus, jo panaudojimo spektras tikrai platus, o naudų sąrašas įspūdingas. Tačiau besidomintiems šia medžiaga kyla klausimas, kokiam dirvožemiui vermikulitas tinka: bet kuriam, o gal yra išimčių? Dėl plataus savo pranašumų lauko šis mineralas tinka daugeliui dirvožemių – priklausomai nuo dirvos tipo, medžiaga suteiks jam tai, ko labiausiai trūksta. Pavyzdžiui, jei dirvožemis kietas, suplūktas, tai vermikulitas jį praretins, suteiks purumo. Tai labai naudinga augalų šaknims, mat kietoje dirvoje jos „dūsta“, negaudamos pakankamai deguonies. Jei dirvožemis smėlingas, tai vermikulitas savyje išlaikys ne tik vandenį, bet ir mineralines medžiagas, todėl efektyviai pasirūpins augalų mityba, jų šaknų sistemos stiprinimu.
Vermikulito privalumai įvertinti ne viename sektoriuje. Bene didžiausias šio mineralo populiarumas fiksuojamas žemės ūkyje, daržininkystėje bei miškininkystėje. Taip pat nemažai vermikulito panaudojama statybų sektoriuje, konkrečiai – statybinių mišinių gamybai. Šiek tiek jo naudoja ir izoliacinių medžiagų gamintojai.
Mums aktualus daržininkystės sektorius. Čia vermikulitas paprastai maišomas su durpėmis, smėliu, kompostu, medžio žieve, trąšomis bei kitomis medžiagomis. Tad kokios vermikulito panaudojimo galimybės daržininkystėje bei sodininkystėje?
- Daiginimui. Dygstančioms sėkloms labai svarbus dirvos laidumas orui, ji turi būti puri. Taip pat reikia saugoti dirvą ir dygstančius daigelius nuo temperatūrų svyravimo, perlaistymo ar dirvos išdžiūvimo. Visa tai padės užtikrinti vermikulitas. Žinoma, tam naudokite smulkų vermikulitą, pavyzdžiui, 2 mm – tokio rasite mūsų prekių kataloge. Vermikulitas labai lengvas, todėl jo sluoksnis neslėgs sėklų, tačiau sudarys puikias sąlygas jų dygimui bei daigų augimui. Vermikulitas puikiai gerins dirvos aeraciją, leis cirkuliuoti orui, sulaikys drėgmę, bus patikima apsauga nuo temperatūrų svyravimo. Tai puiki alternatyva dažnai daiginimui naudojamoms durpėms, kurioms išdžiūvus paviršiuje susidaro kieta plutelė. Naudojant vermikulitą to išvengiama – net jam išdžiūvus dirvožemis lieka purus, todėl sėklos ir daigų šaknys gauna pakankamai oro.
- Auginimui šiltnamyje. Daržovių, prieskoninių žolelių ir kitų augalų auginimui po dangomis vermikulitas yra kone nepakeičiamas!
- Mulčiavimui. Vermikulitas atliks mulčio vaidmenį jeigu jį sumaišysite su viršutiniu dirvos sluoksniu ir paskleiskite aplink augalą. Vermikulitas neapsunkins, nesudarys orui nelaidaus sluoksnio, anaiptol, išlaikys ilgiau drėgmę, leis augalo šaknims kvėpuoti, užtikrins dirvos purumą. Tiesa, medžiaga atliks ir estetinę, dekoratyvinę funkciją, juodžemio ir vermikulito mišinys atrodys dailiai, elegantiškai.
- Svogūnėliams, gumbasvogūniams saugoti. Jei auginate svogūnines, gumbasvogūnes gėles, tai per žiemą svogūnėlius ir gumbasvogūnius siekiate laikyti kuo palankesnėmis sąlygomis, saugoti nuo temperatūros pokyčių, drėgmės, kenkėjų ir pan. Vermikulitas bus sprendimas, gerokai palengvinsiantis šį darbą. Ką reikia daryti? Vermikulito sluoksnį (apie 3 cm) berkite ant konteinerio, dėžės ar kitos talpos, kurioje laikysite svogūnėlius, dugno. Tada sudėkite svogūnėlius, gumbasvogūnius, šakniavaisius ir užpilkite juos vermikulitu. Tai bus tikrai patikima apsauga nuo drėgmės, šalčio, kitų nepalankių sąlygų, taip pat nuo kenkėjų. Drauge jis dėl savo idealių termoizoliacinių savybių išlaikys reikiamą šilumą.
- Daržovių, vaisių saugojimui. Taip kaip gėlių svogūnėlius, galite laikyti ir daržoves bei vaisius. Vermikulitui būdingas puikus šiluminis laidumas, apsauga nuo drėgmės, galimybė sugerti dujų apykaitos darinius, gerokai sumažinti puvimo riziką, tad neabejokite, jog tai puikus sprendimas svarstantiems, kaip saugoti savo derliaus atsargas.
- Substratams. Į substratą rekomenduojama įmaišyti vermikulito – jo dalis bendrame substrate gali būti 10–50 proc. Pavyzdžiui, be vermikulito sunkiai įsivaizduojamas daugelio taip mėgiamų orchidėjų substratas.
- Drenažui. Sodindami ar persodindami kambarinius augalus turėkite vermikulito – maždaug 3–4 cm jo sluoksnį (priklausomai nuo vazono aukščio) berkite ant dugno. Medžiaga užtikrins vandens, oro laidumą, bus itin vertinga augalo šaknų sistemai – jos augimui ir vystymuisi.
- Kompostui. Vermikulitas kompostuojant gali padėti mažinti iš komposto krūvos sklindantį nelabai malonų kvapą, taip pat efektyviai paspartinti kompostavimosi procesus. Vermikulitą galite plonu sluoksniu užberti ant komposto krūvos viršaus arba sumaišyti jį su kompostuojamomis medžiagomis.
- Transportavimui. Kalbame apie augalų „plikomis“ šaknimis gabenimą. Ne paslaptis, jei kelionė ilgesnė, reikia patikimai apsaugoti augalų šaknis, kai augalai transportuojami be vazonėlių. Tokiu atveju rekomenduojama su durpėmis sumaišyti vermikulitą (50 / 50) ir augalus pakuoti įprastai kaip visada. Toks sprendimas net ilgesnės kelionės metu leis apsaugoti šaknis nuo išdžiūvimo.
Kokia vermikulito nauda?
Vermikulito sudėtyje yra geležies, aliuminio, magnio oksido – tai vertingos medžiagos, tad nenuostabu, jog šis mineralas tikrai naudingas dirvožemiui ir jame augantiems augalams.
- Vermikulitas itin padeda kietam dirvožemiui, nes suteikia jam taip reikalingo purumo. Kietoje dirvoje augalų šaknys gauna mažiau deguonies, joms sunku skverbtis gilyn, neretai formuojasi daugiau paviršinė šaknų sistema. Kietoje dirvoje augalai skursta, nes deguonis jiems reikalingas ne mažiau nei žmonėms. Įterpus į dirvožemį vermikulito dirva taps nepalyginamai puresnė, vyks kur kas efektyvesnė aeracija, šaknys bus aprūpintos deguonimi, jas lengvai pasieks vanduo, kitos reikalingos medžiagos. Dar geriau tai, jog šių medžiagų augalui patenka būtent tiek, kiek jam reikia, išvengiant pertekliaus.
- Daigams vermikulitas gali atstoti įprastą dirvožemį. Tad jei neturite tinkamos dirvos, drąsiai sėklas užberkite vermikulitu – jis patiks visoms sėkloms.
- Vermikulitui būdingos pavydėtinos termoizoliacinės savybės (šilumos laidumo koeficientas – 0,039–0,047 W/mK), būtent dėl to jis bus idealus pasirinkimas saugoti gėlių svogūnėlius, vaisius bei daržoves ir kitas atsargas. Dar dėl šios savybės jis taip pat bus geras pasirinkimas ir darže augantiems augalams, ypač pavasarį ar ankstyvą rudenį, kai šaknų sistemai šiluma labai praverčia.
- Kaip minėjome, vermikulito granulės primena išpūstas armonikėles, o būtent šiuose „armonikėlių“ sluoksniuose medžiaga išlaiko vandenį bei mineralines medžiagas, kurias vėliau atiduoda augalų šaknims. Štai kodėl vermikulitas labai puikus variantas skurdesniam, smėlingam dirvožemiui – jis pasirūpins, kad vanduo taip greit neišgaruotų, o augalų šaknims reikalingos medžiagos nebūtų sparčiai išplautos.
- Vermikulitas dirvožemyje ar vazonėlyje su kambariniais, balkono augalais kaupia drėgmę ir atiduoda ją augalui tada, kai dirva išsausėja. Ši savybė neleidžia perdžiūti dirvožemiui, o augalai visada gauna reikiamo vandens ir kitų medžiagų. Dėl šios savybės vermikulitas labai tinka ir šiltnamyje auginamiems augalams, kur paprastai būna šilčiau ir dirva sparčiau išdžiūsta – čia jis palaipsniui perduos sukauptą vandenį augalų šaknims. O kadangi šiltnamyje augalai negauna lietaus vandens ir juos reikia laistyti visada patiems, tai vermikulito naudojimas leis tą daryti kiek rečiau. Privalumai – retesnis laistymas, taupomas vanduo, mažiau reikia naudoti trąšų.
- Jei dirvožemis pasižymi rūgštingumu, vėl į pagalbą verta pasitelkti vermikulitą – jo pH neutralus, todėl jis efektyviai mažina dirvožemio rūgštingumą.
- Jau minėjome, jog vermikulitas neimlus puviniams, pelėsiui, jis nepatrauklus vabzdžiams ir kitiems kenkėjams, tad galite būti tikri, jog naudodami jį augalų gruntui saugote jų šaknis nuo puvinių, grybelinių ligų, kenkėjų.
- Vermikulitas yra labai svarbus bendroms substrato savybėms – dėl jo gruntas tampa poringas, laisvas, laidus orui, jis apsaugomas nuo suspaudimo, tankinimo, naudojant vermikulitą dirvožemio paviršiuje nesusidaro kieta plutelė.
- Ši medžiaga neleidžia esant šaltiems orams greit atvėsti substratui ar, atvirkščiai, perkaisti jam per karščius.
Štai toks įspūdingas privalumų sąrašas. Ar dar kyla abejonių vermikulito nauda?
Vermikulitas: ką siūlome Jums?
- Mūsų aukštos kokybės, puikiomis savybėmis pasižymintis vermikulitas bus labai pasiteisinęs sprendimas sodininkams, daržininkams, gėlininkams, namuose puoselėjantiems žaliąsias zonas, mėgstantiems auginti balkonuose.
- Sodasdarzas.lt asortimente galite rinktis 2 bei 4 mm frakcijos vermikulitą. Abu variantai vienodai geri, tačiau, pavyzdžiui, smulkus bus geresnis sprendimas sėkloms, daigams, o stambesnis geriau tiks gėlių svogūnėliams, daržo bei sodo derliui saugoti.
- Mūsų asortimente vermikulito galite įsigyti 5, 10, 20 ar 100 litrų talpos maišuose. Jei reikalingas nedidelis jo kiekis, tuomet prioritetą teikite mažesniais kiekiais supakuotam vermikulitui. Tokios talpos taip pat patogesnės pakraunant, iškraunant. Jei reikalingas didelis vermikulito kiekis, tikslinga pirkti dideles talpas – ekonomiškai kur kas naudingiau.
Taigi, jei jau mėgaujatės vermikulito privalumais daržininkystėje ir norėsite jo įsigyti daugiau arba įsitikinote plačiu jo naudos spektru ir tais privalumais pasinaudosite, rinkitės vermikulitą mūsų el. parduotuvės pasiūloje. Tai nedidelė investicija į tvarią, natūralią daržininkystę bei sodininkystę, gausų derlių, skrupulingą augalų aprūpinimą geru dirvožemiu.