Trumpai apie šliužus

Trumpai apie šliužus
Publikuota 2020-11-22 Skaitė 6535

1 lygu 200?! Štai tokia matematika. Auga ir dauginasi kaip pašėlę.

Jau tikriausia supratot tai sodų ir daržų pabaisiukai – Arion lusitanicus, sinonimas Arion vulgaris. Tai luzitaninis arionas 7-15 cm oranžinės arba rusvos spalvos šliužas. Dar paprasčiau - invazinis šliužas.

VU Gyvybės mokslų centro mokslininkė dr. Grita Skujienė sako: „Įsivaizduokite, kad jei vienais metais jūs matote vieną šliužą, tai kitais metais jūs matysite 200 kartų daugiau tų šliužų. Kol yra žalio augalinio maisto, jų bus daug“.

Šiuo metu šliužai dauginasi ir deda kiaušinius. Pasak dr. G.Skujienės padėję kiaušinius jie patys numiršta.

Kaip apsaugoti savo daržą nuo invazinių šliužų?

- Šliužai nemėgsta šiurkštaus, aštraus paviršiaus. Aplink daržą galima pripilti grikių lukštų mulčio, pušų žievės mulčio, vermikulito ( jis ir po lietaus sugeria drėgmę), pelenų ir druskos mišinio, kankorėžių, pušų spyglių.

- Reikia atrasti kiaušinių dėjimo vietas ir jas sunaikinti. Tam reikia supurenti, perkasti žemę, taip dauguma kiaušinėlių žūva.

- Jeigu randate - surinkti suaugėlius šliužus. Surinktus galite sumesti į indą su muiluotu ar sūdytu vandeniu (nugaiš).

Tačiau galite naikinti ir rinkti šliužus savo darže, sode, kieme ir tai bus “pasaka be galo” jeigu šalia gyvena kaimynas, kuris to nedaro arba kaimynystėje yra apleistas sklypas. Ką daryti tada?

Šliužai nemėgsta saulėtų ir sausų vietų. O jeigu sklypas apaugęs aukšta žole, pūva įvairūs lapai, obuoliai, tai puikiausia puota šliužams. Jeigu nėra galimybės nupjauti žolės, suarti žemės , kas mažina šliužų veisimosi vietas, tada reikia pasitelkti chemines priemones - įvairius moliuskicidus. Šiuos preparatus tikrai rasite parduotuvėse. Geriausia šias medžiagas barstyti naktį arba anksti ryte, tada šliužai yra lengviau pasiekiami – “išeina pasivaikščioti”.

Išvada - geriausia naikinant šliužus derinti ekologiškas priemones su cheminiais preparatais, ir tai daryti kartu su kaimynais.

Patarimas - saugokite savo sode ir darže varles, rupūžes, ežiukus – jie naikina šliužus.

Taip pat skaitykite
2021-01-02
  Gegužės mėnuo soduode ir daržuose: Sėkite, sodinkite ir pikuokite lapines daržoves: špina...
2021-05-23
Laistykite ir purkškite augalus Nuo liepos vidurio galite genėti vaismedžius. Pašalinkite metūgli...
2021-08-10
Dėl šiltėjančio klimato iš pietų kraštų kilę vynmedžiai šiandien yra puikiai prisitaikę auginimui mū...
2021-09-13
Darže Į likusias tuščias daržo lysves pasėkite žalumynų: gražgarsčių (lengvai ištveria ir vėse...
Rašyti
Skambinti