Daigų auginimas namuose - patarimai ir idėjos

Daigų auginimas namuose - patarimai ir idėjos
Publikuota 2021-02-02 Skaitė 4932

Daigų auginimas namuose

Nors už lango pats žiemos vidurys ir kaip reikiant spaudžia šaltis, vis tik jau galima pradėti ruoštis pavasariniam daigų auginimui namuose. Juk net nespėsite apsidairyti, kaip pavasario saulė ištirpdys sniego pusnis, sušildys žemę, o jums reikės iš sandėliukų traukti įrankius ir keliauti į daržus.

Kad viskas vyktų sklandžiai ir be nesusipratimų, pavasarinę sėją galite pradėti jau dabar – ant namų palangės užsiauginti kai kurių daržovių daigų ar pasirūpinti per žiemą pavargusiu organizmu ir susidaiginti įvairių prieskoninių žolelių.

Išsirinkite daigyklą

Iš ankstesnių laikų išlikęs ir vis dar labai paplitęs būdas – namų sąlygomis daigus auginti dėžutėse su durpėmis. Tai išties patogu, nes kasmet nereikia pirkti vis naujų dėželių. Tačiau joms laikyti reikia nemažai vietos, o ir jas gana sunku kilnoti, kai daigus reikia pasukti į šviesą. Todėl galima ieškoti alternatyvų.

Polimerinės daigyklos taip pat ilgaamžės. Po daigų išsodinimo jas dezinfekuokite ir jei neaptikote pažeidimų, drąsiai naudokite dar kelerius metus. Šios daigyklos patogios ir tuo, kad kasetes paprasta perkelti į kitą vietą.

Kad nereikėtų dengti plėvele, galite rinktis polimerines daigyklas su skaidriais dangčiais. Jose, tarsi miniatiūriniuose šiltnamiuose, palaikant optimalią dirvos drėgmę ir pastovią temperatūrą, sudaromos palankios sąlygos sėkloms sudygti greičiau.

Polimerinės daigyklos pasižymi ir kitais privalumais:

  • naudojant kasetes, jums nereikės daug durpių;
  • persodinimo metu daigai mažiau traumuojami, todėl persodinti geriau prigyja.


Durpių tabletės skirtos greičiau augantiems ir smulkesniems (1,8-5,0 cm skersmens) daigams daiginti ir auginti namuose. Durpines tabletes naudoti labai patogu, nes augalėlį galima persodinti kartu su visa tablete, nepažeidžiant jo šaknų sistemos. Taip užtikrinsite šimtaprocentinį daigų prigijimą ir net 30% pagreitinsite derlių.

Jei jūsų namuose nedaug vietos ir ketinate auginti tik keletą daigų, kaip daigykla gali tikti kiaušinių lukštai. Tačiau reikia naudoti sveiką kiaušinio lukštą ir žinoma, be turinio. Pavyzdžiui, kai ryte kepate kiaušinienę, neskelkite kiaušinio lukšto pusiau, o viename gale pramuškite maždaug 2 cm skersmens skylę. Tada, susukę popierinį piltuvėlį, priberkite žemės ir ją sudrėkinkite. Tik neperliekite, nes lukštai gerai sulaiko drėgmę. Dėl visa ko, kitame lukšto gale pradurkite skylutę, pro kurią galėtų nutekėti vandens perteklius - bus kaip tikras vazonėlis.

Kiaušinių lukštų vazonėlius labai patogu „įkurdinti“ specialiuose kiaušinių padėkluose, o kad neužimtų daug vietos, iki sėklos sudygs, galite net sudėti vieną ant kito. Deja, kiaušinių lukštuose žemės telpa nedaug, todėl juose galima auginti šviežius iš karto valgomus prieskonius arba sėti tuos augalus, kurie greitai sudygsta iki daigų išsodinimo lauke. Persodindami daigus, lukštą lengvai suspauskite ranka, kad sutrūkinėtų. Taip iš karto ir dirvą patręšite.

 

Tinkamas žemės mišinys daigams

Daigų auginimui namuose, patogiausia naudoti jau paruoštą durpių substratą, kuris būna atitinkamo rūgštingumo ir su reikiamu trąšų kiekiu. Tokių ruošinių rasite specializuotose sodo ir daržo prekių parduotuvėse. Žinoma galite pasiruošti ir savo žemės mišinį: biohumusas, durpės ir vermikulitas lygiomis dalimis.

Įsigiję substratą, nepulkite iš karto sėti – kurį laiką palaikykite paskleistą šiltoje patalpoje, kad išsivėdintų ir sušiltų. Tačiau nepersistenkite, nes labai svarbu, kad jis būtų pakankamai drėgnas. Tik atitinkamoje drėgmėje suaktyvėja mikroorganizmų veikla. Beje, berdami substratą į puodelius, jo labai kietai nesuspauskite, kad šaknys gautų pakankamai oro.

 

Laikas sėti

Į daigyklas sėklų sėkite šiek tiek daugiau, nei jums reikės daigų. Tokiu būdu apsidrausite, jei dalis sėklų nesudygs arba daigai bus netinkami sodinimui. Užpildykite kasetes, puodelius ar dėžutes substratu, gausiai paliekite. Į atskirus indelius sėkite po vieną ar kelias sėklas - tam atvejui, jei sėkla pasirodys nedaigi, bus atsarga pikavimui. Į dėžutes sėklas sėkite eilutėmis, po vieną kas kelis centimetrus, kad daigeliai dygdami neliptų vienas ant kito. Užpildytus indelius uždenkite plėvele, kad mažiau garuotų drėgmė, o sėkloms sudygus plėvelę nuimkite.

 

Palaikykite tinkamą temperatūrą ir drėgmę

Namuose auginamiems daigams būtina sudaryti tinkamas augimo sąlygas – pasirūpinti pastovia temperatūra ir drėgme. Kad sėklos sudygtų būtina šiluma, tačiau per aukšta temperatūra kenkia daigeliams. Todėl reikia atidžiai stebėti dygimo procesą. Reikalinga ir saulės šviesa, nes kai jos mažai, daigas ištįsta, lapeliai būna ne tamsiai žali, o išbalę, koteliai neišlaiko lapų, būna ploni ir nuleipę.

Reikėtų palaikyti ir atitinkamą substrato bei oro drėgnumą. Aukšta oro drėgmė (apie 70%) ypač svarbi sėklų dygimo metu. Esant sausam orui, dygimo procesas užtrunka. Todėl patalpas, kuriose auga daigai, būtina reguliariai vėdinti.

Substrato, kuriame auga daigai, drėgnumas taip pat labai svarbus. Dirvožemis turi būti nei per drėgnas, nei per sausas - perlaistyti daigai nepasisavina maisto medžiagų ir dėl to prastai auga, o per sausame jie tiesiog žūva nuo vandens stygiaus.  

 

Pikavimas ir persodinimas

Pikuojant sudygę daigai persodinami iš indo su dirvožemiu kur buvo pasėtos sėklos, į didesnį indą su šviežia žeme. Tačiau ne visi augalai mėgsta persodinimą, todėl prieš pikuojant reikėtų atsižvelgti į kiekvieno individualumą. Kad kiltų mažiau nesusipratimų, tuos augalus, kurie nemėgsta „kraustymosi“ iš karto sėkite į didesnius indelius, ir tik kai ateis laikas išsodinkite į lysves.

Skirtingų daržovių – skirtingi poreikiai, o jų auginimo trukmė priklauso nuo rūšies, sėjos laiko bei tinkamos priežiūros. Patarimus kaip auginti rasite ant sėklų pakuočių arba galite pasikonsultuoti su specialistais. Pagal daigų auginimo trukmę daržoves galime suskirstyti į kelias grupes:

  • daigai auga 50-60 dienų – salierai,porai, saldžiosios paprikos, pankolis, petražolės ir kt.;
  • daigai auga 45-50 dienų – ankstyvieji kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, pomidorai ir kt.;
  • daigai auga 35-40 dienų – vidutinio vėlyvumo ir vėlyvieji kopūstai, porai ir kt.;
  • daigai auga 25-30 dienų – arbūzai, aguročiai, patisonai, salotos, agurkai ir kt.

 

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2020-12-07
Svarstote apie pakeltas lysves? Straipsnyje patariame kaip jas įsirengti. Pakeltos lysvės gražiai...
2021-01-02
  Štai ir pavasaris! Kovo mėnesį būtina atlikti šiuos darbus savo sode ir darže: Sėkite, so...
2021-01-24
Braškių sodinimas pavasarį: ką reikia žinoti? Greičiausiai nesuklysime pasakę, jog braškės yra vi...
Susijusios prekės
Biohumusas grynas 5 litrai - natūrali dirvožemio gerinimo priemonė - tinka ekologiniai žemdirbystei...
€420
73
Rašyti
Skambinti