Tobulas dirvos (žemės) mišinys – Melo mišinys

Tobulas dirvos (žemės) mišinys – Melo mišinys
Publikuota 2020-11-29 Skaitė 3599

Šis mišinys visada bus birus, purus, pralaidus. Jis daug greičiau atšyla įšalęs, nei paprasta daržo žemė. Tobulas dirvos(žemės) mišinys – Melo mišinys.

Kodėl šis žemės mišinys yra tobulas?

  • Lengvas – patogu dirbti, o augalų šaknims lengva augti.
  • Maistingas – turi visų mineralų bei mikroelementų, kurie reikalingi augalams.
  • Pralaidus – sulaiko drėgmę, bet gerai praleidžia vandenį.

Šis žemės mišinys tinkamas visiems auginimo būdams: sode, darže, dekoratyviniams augalams, kambarinėms gėlėms, daigams.

Paprasta šio mišinio formulė:

  • 1/3 daržo komposto
  • 1/3 durpių
  • 1/3 vermikulito

Taigi, šiame mišinyje yra visų maistingųjų medžiagų, mineralų ir mikroelementų, kurių reikės augalams. Tad didžiausias privalumas, kad nereikės naudoti jokių papildomų trąšų. Vieną kartą įsirengus pakeliamas lysves su šiuo mišiniu, vėliau nereiks nieko į jas dėti, purenti, tręšti, kasti. Šis mišinys visada bus birus, purus, pralaidus. Jis daug greičiau atšyla įšalęs, nei paprasta daržo žemė. 

 

Šį žemės mišinį Melas Bartolomėjus (Mel Bartholomew) atrado po daugybės eksperimentų ir bandymų. Tad dabar apie kiekvieną mišinio sudedamąją dalį atskirai.

1. Daržo kompostas - kompostinė žemė. Žinoma, geriausias yra naminis kompostas, kurį pasiruošėte savo sklype. Jeigu nekompostuojate, tada turite nusipirkti kompostinės žemės. Komposte yra visų maistingųjų medžiagų augalams augti.

2. Durpės - tai natūrali, per daugelį metų susiformavusi medžiaga. Durpių reikės tik vieną kartą, kai gaminsite mišinį. Daugiau durpių jūsų daržui nereikės.

3. Vermikulitas - taip pat natūrali medžiaga. Tai iš žemės kasamas žėrutis, jis sumalamas į smulkias daleles ir kaitinamas, kol sprogsta kaip kukurūzų spragėsiai. Vermikulite lieka daug plyšelių ir ertmių, kurios sukaupia didelį kiekį vandens, bet tuo pačiu vermikulitas yra pralaidus, todėl dirva lieka puri ir biri. Augalo šaknys visada turi vandens.

Kaip apskaičiuoti kiek reikia litrų mišinio jūsų lysvei? Pateikiame paprastą pavyzdį:

Visas dalis reikia maišyti pagal tūrį (litrais), o ne pagal svorį. Skaičiavome konkrečiai mūsų pakeltai medinei lysvei, kurios išmatavimai: 1m (ilgis) x 1m (plotis) x 0,22 m (aukštis), tai šių matmenų lysvės tūris 0,22m3. Vadinasi lysvei viso reikės 220 litrų žemės mišinio.

Šį tūrį padalinus į tris dalis gauname apytiksliai 73l, taigi kiekvienos sudedamosios dalies reikės maždaug po 73 litrus.

Kaip sumaišyti?

1. Jeigu reikia nedidelio kiekio, gėlėms persodinti, daigams ir panašiai, galite visus ingridientus supilti į didesnį kibirą ar dubenį ir visas dalis kruopščiai permaišyti.

2. Jeigu mišinį ruošiate pakeltoms lysvėms, daržui ar šiltnamiui, patogiausia būtų pasitiesti plėvelę, geotekstilę ar brezentą ant žemės. Ant jo supylus kompostinę žemę ir durpes kastuvu permaišykite. Į gautą žemės ir durpių mišinį supilame vermikulitą ir vėl viską sumaišome. Jeigu durpė ir vermikulitas labai sausi, galite šiek tiek padrėkinti vandeniu.

 

Tada mišinį supilkite į lysvę , užpildykite kampus ir išlyginkite paviršių. Spausti nereikia, mišinys pats sukris per naktį.

Mūsų sukurtas video apie šio mišinio ruošimą:

Sėkmės daržininkaujant ir remiantis naudinga informacija ruošiant žemės mišinius savo daržui. Nebijotkite eksperimentuoti ir mėgautis!

Informacija parengta remiantis knyga- Mel Bartholomew „Square Metre Gardening“; Frances Lincoln Ltd, 2013

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2020-11-21
Pakeltos lysvės pagamintosi iš Pakeltos lysvės gali būti pagamintos iš medienos, plastiko, blokel...
2021-01-02
Vasario mėnesį ruoškimės pavasariui, sode ir darže patariame atlikti šiuos darbus: Laistykite,...
2021-01-02
Štai ir pavasaris! Kovo mėnesį būtina atlikti šiuos darbus savo sode ir darže: Sėkite, sodinki...
2021-01-24
Braškių sodinimas pavasarį: ką reikia žinoti? Greičiausiai nesuklysime pasakę, jog braškės yra vi...
2021-03-09
Puikiai žinome, kad augalui augti reikia derlingos žemės, šviesos ir drėgmės. Ar svarbu sodinant dar...
2021-05-23
Sodinkite, pikuokite lapines daržoves Nuėmus derlių į likusias tuščias lysves pasėkite žalumynų: ...
2021-09-13
Česnakas - tai labai vertingas vaistinis, sveikatą gerinantis augalas. Česnakas plačiai naudojamas i...
Rašyti
Skambinti