Agurkų auginimas pakeltose lysvėse

Agurkų auginimas pakeltose lysvėse
Publikuota 2021-01-15 Skaitė 6246

Kuris gi šalia namų turintis daržą neaugina agurkų? Greičiausiai, vienetai... Šios daržovės žavi tuo, jog nereikalauja daug laiko indėlio, auga sparčiai ir paprastai dovanoja gausų derlių, kurio užtenka ne tik vasarą, bet dar ir žiemos atsargoms. Nors agurkus įprasta auginti šiltnamiuose, taip pat po atviru dangumi daržuose, tačiau pastaruoju metu sparčiai populiarėja ir agurkų auginimas pakeltose lysvėse. Toks daržas atrodo labai estetiškai, o geriausia, kad agurkai neišmindomi juos ravint bei nuimant derlių! Tad ką reikia žinoti, jei nuspręsite kitąmet agurkus sėti / sodinti į pakeltas lysves?

Kodėl pakeltos lysvės tokios populiarios?

Pirmiausia, pakeltos lysvės labai pasiteisina dėl to, kad ravint, kerpant senus lapus, nuimant derlių, tręšiant daržas yra nemindomas. Ypač tai aktualu agurkams, kurie linkę driektis, kerotis, tad galime kur kas lengviau suvaldyti juos ir nenumindžioti lapų bei viršūnių.

Taip pat auginant pakeltose lysvėse agurkus yra mažesnė tikimybė, kad tarp jų nuspręs paklaidžioti katinas, šuo ar kitas augintinis. Paprastai daugelis jų tiesiog praeina tarpueiliu tarp pakeltų lysvių, tačiau jei daržovės auga įprastame darže, tai augintiniai nevengia eiti ir per augalus.

Verta paminėti ir tai, jog auginantys agurkus pakeltose lysvėse teigia, kad daržovių derlius būna gausesnis. Taip greičiausiai yra todėl, kad čia sudaromos geresnės sąlygos agurkams augti.

Dar pakeltų lysvių privalumų sąrašą papildo tai, jog ravėti jas labai patogu. Juo labiau jei kraštas yra aukštesnis, tai reikia mažiau susilenkti, galima pasistatyti kėdutę ar prisėsti ant lysvės krašto. Tai ypač aktualu garbaus amžiaus ar nugaros, kojų problemų turintiems asmenims.

Na, ir estetinis aspektas – agurkų auginimas pakeltose lysvėse (tiesa, ne tik agurkų) leidžia džiaugtis tvarka bei estetika darže. Tvarkingai išrikiuotos pakeltos lysvės sukuria harmoningą įspūdį. Tad tokiomis lysvėmis susigundo net tie, kurie vengia auginti savas daržoves, nes esą daržas „gadina kiemo  vaizdą“, tarsi „iškrenta iš konteksto“.

Dirvožemis pakeltoje lysvėje

Pakeltoje lysvėje tikslinga pasirūpinti tinkamu agurkams dirvožemiu. Galite pasirinkti iš dviejų kelių. Paprastesnis variantas – berti su perpuvusiu kompostu sumaišytą daržo žemę. Tačiau jei agurkus čia sodinsite primą kartą, galite skirti ir kiek daugiau dėmesio. Puikus variantas būtų nuimti viršutinį dirvos sluoksnį (apie 10–20 cm) ir priberti organinių medžiagų – puikiai tiktų šiaudai, lapai ir pan. Tada ant šio sluoksnio pilkite žemes su kompostu. Organinės atliekos ilgainiui irs, mineralizuosis ir išskirs vertingas medžiagas, negana  to, šildys lysvę bei augalų šaknų sistemą, kas ženkliai pailgins agurkų vegetaciją.

Tiesa, agurkai labai mėgsta drėgmę, o pakeltoje lysvėje ji išgaruoja kiek sparčiau, tad šiuo atveju gali labai pagelbėti vermikulitas – ekologiška, natūrali medžiaga, padedanti ilgiau išlaikyti drėgmę dirvožemyje.

Agurkų sodinimas ir auginimas

Jei į pakeltas lysves sėsite agurkų sėklas, pasėję pridenkite viršų plėvele – padės dirvožemyje kaupti šilumą, ją sulaikyti, sėkloms kur kas sparčiau sudygti.

Pakeltose lysvėse auginamus agurkus galite rišti prie atramų, formuoti, o galite leisti laisvai driektis pažeme. Pastaruoju atveju kils rizika augalus apmindžioti, jei lysvės neaukštos.

Pakeltose lysvėse auginamus agurkus reikės tręšti rečiau, kadangi yrančios organinės atliekos, kurios yra po dirvožemio sluoksniu, agurkus aprūpins reikalingomis medžiagomis. Tačiau drauge padidės drėgmės poreikis, nes nemažai jos sugers būtent minėtos atliekos. Jei pakeltų lysvių yra nedaug, galite jose įkasti plastikinius butelius, prieš tai padarę juose daug skylučių. Butelių kakleliai turėtų kyšoti virš dirvos. Periodiškai pripildykite juos vandens, kuris per skylutes pateks į dirvožemį ir aprūpins vandeniu agurkų šaknų sistemą. O jei lysvių daug ir jos didelės, verta įsirengti laistymo sistemą.

Tikslinga pakeltų lysvių viršų mulčiuoti nupjauta žole ar kitokiu mulčiu, kuris leis išlaikyti drėgmę ilgėliau.

Iš ko pagamintos pakeltos lysvės?

Pakeltas lysves galite rinktis plastikines arba medines. Tiek vienas, tiek kitas variantas bus geras, tik svarbu rinktis kokybiškus, tvirtus, iš storų lentų pagamintus gaminius.

Agurkų auginimas pakeltose lysvėse – sprendimas, suteikiantis estetišką daržo vaizdą ir galimybę mėgautis gausiu bei ilgesniu agurkų derliumi.

 

 

 

 

 

 

 

Pakeltos lysvės - VIDEO

 

 

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2020-11-21
Pakeltos lysvės pagamintosi iš Pakeltos lysvės gali būti pagamintos iš medienos, plastiko, blokel...
2020-12-07
Svarstote apie pakeltas lysves? Straipsnyje patariame kaip jas įsirengti. Pakeltos lysvės gražiai...
2021-01-24
Pomidorų laistymas mielėmis: ką reikia žinoti? Pomidorai yra labai populiari ir vertinga daržovė ...
2021-01-24
Braškių sodinimas pavasarį: ką reikia žinoti? Greičiausiai nesuklysime pasakę, jog braškės yra vi...
2021-03-09
Puikiai žinome, kad augalui augti reikia derlingos žemės, šviesos ir drėgmės. Ar svarbu sodinant dar...
Susijusios prekės
text_reviews
Pakeltos lysvės iš medžio išpopuliarėjo gana sparčiai. Nenuostabu - jos atrodo labai estetiškai, lei..
€2800
1
Rašyti
Skambinti