Tinkamiausias takas sodui ir daržui

Tinkamiausias takas sodui ir daržui
Publikuota 2020-12-01 Skaitė 3872

Mes labai dažnai pagrindinį dėmesį skiriame, kokios turėtų būti pakeltos lysvės darže, kaip sėti veją, formuoti alpinariumus, ir nesusimąstome kokius takus, takelius reiktų įsirengti, kad mums būtų patogu.

Tinkamai pasirinkus takų plotį mums bus patogu ir saugu prižiūrėti daržą. Takeliai suteikia ir estetinį vaizdą, tai neatsiejama sodo, daržo dalis.

Koks gi tinkamas tako plotis?

Žinoma, viskas priklauso nuo jūsų turimo daržo ploto. Jeigu savo darže turėsite keletą pakeltų lysvių, geriausia popieriaus lape pasibraižyti daržo planą, pagal jūsų turimą erdvę  Takų plotis gali būti ir nevienodas, reikia apgalvoti kokie augalai augs jūsų lysvėse, kad būtų patogu juos palaistyti, nuskinti. Patogiausia taką daryti nuo 40 cm iki 60 cm pločio. Jeigu skyrėte daržui didelį plotą, tuomet takus galite daryti ir 1 metro pločio. Takas reikalingas patogiai prieiti prie lysvės, pasidėti įrankius, laistytuvą, palaistyti, privažiuoti su karučiu, nuimti derlių.

Kokia medžiaga tinkamiausia takui darže tarp pakeltų lysvių?

Galime lysves statyti ant vejos, tarp lysvių palikti augti žolę, tik tuomet teks ją pjauti, tad tarpai tarp lysvių turi būti tokie, kad pravažiuotų žoliapjovė. Galime pašalinti velėną, išlyginti žemę, užtiesti geotekstile nuo piktžolių ir užpilti 3-5 cm mulčiu, smulkinta pušies žieve, skaldele. Jeigu lysves statome iš namo matomoje vietoje, galime takus iškloti trinkelėmis, akmenimis arba plastikiniais sodo takeliais.

Kokie dekoratyviniai sodo takeliai gali būti sode ir prie namo?

Jeigu namo aplinka yra griežto stiliaus, tai ir sodo takeliai turėtų būti geometrinių griežtesnių formų. Jeigu pati namo aplinka yra lengvo, laisvo stiliaus, takeliai taip pat gali būti vingiuoti, netaisyklingi. Kad nebūtų perkrautas visas bendras vaizdas, rekomenduojama laikytis proporcijų: grįsti ar kloti plytelėmis plotai neturi viršyti 10 proc. bendro valdos ploto. Sodo takelius galime grįsti naudojant kietas ir mikštas sodo dangas. Kietos sodo dangos gali būti: natūralus akmuo, betonas, molio plytos, betoninės trinkelės, medinės trinkelės, plastikiniai takeliai. Minkštos sodo dangos gali būti : skalda, akmenukai, žvirgždas, smėlis, mulčias, pušų žievė, kankorėžiai. Galime sodo takelius daryti ir kombinuotus: akmenį, trinkeles su mulčiu, augalais ir pnš. Sodo takelius rekomenduojama įrėminti borteliais, tuomet neapauga žole, nenuslenka kraštai, patogu prižiūrėti, gražiau atrodo. Borteliai gali būti : akmeniniai, betoniniai, plastikiniai, mediniai.

 

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2020-11-20
Plastikiniai atitvarai  skirti kurti estetišką ir tvarkingą vaizdą sode, darže, gėlyne, kapuose. Jų ...
2021-01-24
Braškių sodinimas pavasarį: ką reikia žinoti? Greičiausiai nesuklysime pasakę, jog braškės yra vi...
2021-09-13
Česnakas - tai labai vertingas vaistinis, sveikatą gerinantis augalas. Česnakas plačiai naudojamas i...
Rašyti
Skambinti